Мицкоски лобирал кај Орбан за поддршка на земјата во ЕУ

by fokus 14:09
14:09

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и потпретседателот на партијата, Христијан Мицкоски и Александар Николоски, лобирале кај унгарскиот премиер, Виктор Орбан, како земја-членка на ЕУ да дадат поддршка за одблокирање на земјава. Македонските опозиционерите во Будимпешта оствариле средба и со министерот за надворешни работи, Петер Сијарто.

На работниот ручек со Орбан, Мицкоски се осврнал на блокираните европски интеграции кои се последица на последното вето на источниот сосед, кое што Македонија ја одалечува од стратешката цел членство во Европската Унија.

- Advertisements -

„Премногу долго државата е заробена во недостаток на реформи, калкулирања и тапкање во место што резултира со оправдана нервоза, но и своевидна фрустрација во исполнувањето на стратешката агенда. Точно е дека македонската влада има огромeн застој во исполнувањето на реформите, неисполнети ветувања, и не до крај посветен пристап кон интеграциите, исто како што е точно дека државата и сите нејзини граѓани не смеат да бидат заглавени поради таквата неспособност на домашната влада, но и недоволната спремност на сите земји членки на Унијата да подадат искрено рака на земјите апсиранти кон ЕУ“,
рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Поврзани новости