Мицкоски ќе го ревидира Договорот од Преспа и „правилно ќе го чита“ Договорот со Бугарија

by fokus 20:27
20:27

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека кога тој ќе дојде на власт ќе го ревидира Договорот од Преспа, односно ќе го репреговара со грчката страна.

Што се однесува до Договорот со Бугарија, Мицкоски вели дека 90 отсто од неговата содржина ја договорила власта на ВМРО-ДПМНЕ, но дека сегашната власт не го чита на правилен начин. Доколку се чита на, како што вели Мицкоски, правилен начин, тогаш тој Договор можел да донесе многу бенефиции.

- Advertisements -

Поврзани новости