Мицкоски до Заев: Ако ве осудеа, тогаш граѓаните ќе веруваа во судството

by fokus 20:13
20:13

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски во ТВ дуелот му порача на премиерот Зоран Заев дека доколку тој беше осуден за случајот Поткуп, тогаш граѓаните ќе имале доверба во судството.

-Ние сме во нерамноправна ситуација во премиерот Заев. Тој три пати до сега е помилуван. Еве последниот случај каде што не прават слепи и глупи при се што видовме и слушнавме. Сега имаме позависно и понерамноправно судство од кога и да е. Имаме премиер кои ги погодува пресудите, знае кој ќе биде осуден, а кој ослободен. Нашиот став за СЈО не е променет. Ако ве осудеа, граѓаните ќе беа посигурни, за да граѓаните веруваат во судството. Вака нема да веруваат. ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт прво што ќе направи е независно судство. Ако вие дозволевте да бидете осуден, тогаш ќе можевме да веруваме во судството, рече Заев.

- Advertisements -

Поврзани новости