Мицкоски до Миновски: Ако во следните 48 часа не ми се извиниш, ќе те тужам

by fokus 19:02
19:02

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево преку својот Фејбук профил реагираше на обвинувањата дека додека бил директор на ЕЛЕМ склучувал договори во четири очи и најави тужба за сегашниот директор Миновски.

Денешната прес конференција на г-динот Миноски е прес конференција за одвлекување на вниманието од скандалите со коруптивните бизниси кои се склучуваат во четири очи во оваа компанија. Миноски призна дека помалку произведуваат од истиот период минатата година и тоа за 10%, имаат прелив и притоа губат значителни количини електрична енергија и немаат развојна политика. Миноски со лаги, клевети и измислени тези упатени кон мене сака да ја покрие вистината за тоа како најпрво поништуваат тендери, и наместо вториот најповолен понудувач со веќе објавена цена се избира истата таа фирма но овој пат со далеку повисока цена, и во договор во 4 очи. И како ништо од ова да не е важно за раководството на ЕЛЕМ и Владата, но важни се клеветите и измислените информации упатени кон мене на денешната прес конференција. Затоа колега Миноски ќе имате период од 48 часа да испратите јавно извинување за сите клевети и навреди што ги изнесовте денес, а притоа му нанесовте штета на мојот углед и чест или во спротивно се што изнесовте денес ќе мора да го докажувате низ судска постапка, напиша Мицкоски.

- Advertisements -

Тој додава дека за сите, како што вели, злоупотреби кои Миновски ги исполнувал за неговите нарачатели ќе одговараат многу скоро.

Поврзани новости