Митерленер: Бегалците седат во кал за да извршат притисок

by Фокус

Бегалците на грчко-македонската граница свесно седат во кал за да извршат притисок за да се отвори „балканската рута“ изјави за „Кронен Цајтнуг“, австрискиот вицепрепремиер Рејнолд Митерленер, јави Б92.

Тој смета дека се политизираат фотографиите со бебиња во кал. Според вицепремиерот, секојдневните слики со бебиња во кал може да се избегнат, со сместување на бебињата во болница.

– На бебињата им посакувам подобра иднина, се надевам во Европа- порачал Митерленер.

Поврзани новости