Миодраг Лекиќ предложен за нов мандатар на владата на Црна Гора

by Fokus

Лидерот на Демос и поранешен дипломат на СРЈ – Миодраг Лекиќ е предложен за нов премиер на Црна Гора, јавуваат црногорските медиуми.

Еден од лидерите на Демократскиот фронт, Андрија Мандиќ, по средбата на парламентарното мнозинство изјави дека имаат висок степен на согласност за идниот претседател.

Тој истакна дека Миодраг Лекиќ е личноста за која се разговарало како иден претставник, а не пријавил никого кој би бил против. Средбата се одржала во зградата на црногорскиот парламент.

Парламентарното мнозинство веќе одржа четири средби, но засега не постигна договор за формирање нова влада и избор на парламентарното раководство.

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, утре ќе ги започне консултациите за мандатот за состав на влада со претставници на политичките партии, односно коалициите, претставени во Собранието.

Поврзани новости