Министерство за финансии: Главна пречка за исплата на субвенциите е Изборниот законик

by fokus 20:14
20:14

Главна пречка за исплатата на субвенциите за земјоделците е Изборниот законик, се огласи денеска Министерството за финансии.

-Главна пречка за исплатата на субвенциите се одредбите од Изборниот законик. На земјоделците од 2006 до 2016 година им се исплатени милијарда и 55 милиони евра субвенции, пред тоа тие воопшто не добиваа субвенции.Секогаш кога има можност Министерството за Финансии им излегува во пресрет на земјоделците, се правдаат од Министерството.

- Advertisements -

Земјоделците утре излегуваат на протести со блокади на неколку патни правци во земјава и пред Министерството за земјоделство во Скопје. Бараат итна средба со надлежните за лично да им соопштат зошто не им се исплаќаат субвенциите.

Поврзани новости