Милошоски: Целта на Франција е преговорите да бидат построги и членството да не биде брзо

by fokus 21:19
21:19

Пратеникот Антонијо Милошоски во вечерашното гостување на ТВ 24 најави дека, според неговите сознанија, Франија планира да предложи нова методологија за преговорите со Македонија и Албанија.

-За првпат ќе имаме преговори кој може да биде реверзибилен, односно да биде вратен назад. Сега Франција, според мене, ќе предложи нова методологија која ќе има седум етапи со јасни одредници, тие ќе бидат замена за 35-те поглавја. Целта е преговорите да бидат поспори, построги и на крај членството да не биде толку брзо. Очекувам Макдонија и Албанија да преговараат девет до десет години, рече Милошоски.

- Advertisements -

Поврзани новости