Милановиќ официјално стана нов претседател на Хрватска

by Фокус 13:31
13:31

Зоран Милановиќ и официјално е нов претседател на Хрватска, откако точно напладне даде свечена заклетва со која се обврза дека функцијата ќе ја врши совесно и одговорно.

Милановиќ заклетвата ја прочита на мала церемонија на Пантовчак, во присуство на своето семејство, на сега веќе поранешната претседателка Колинда Грабат-Китаровиќ, премиерот Андреј Пленковиќ и други државни функционери.

Во говорот, Милановиќ кажа дека за време на својот мандат ќе работи на обединување на цела Хрватска и дека ќе гради добри односи пред се со соседните држави.

- Advertising -

Притоа, тој се осврна и на потребата за унапредувањето на демократијата, на независноста на медиумите, судството, патриотизмот…

Поврзани новости