Милан крена раце од Ракитиќ

by Fokus 12:04
12:04

Калчолигашот Милан се приклучи во борбата за играчот од средниот ред на Барселона, Иван Ракитиќ. Раководството на „росонерите“ ја разгледува можноста да потпише со 32-годишниот Хрват, но клубот не е задоволен од платата што фудбалерот сака да ја добие, објави новинарот Никола Скира на Твитер.

Милан веќе разгледува други опции за зајакнување на составот во летниот трансфер рок.

- Advertisements -

Претходно, имаше информации дека Барселона е подготвена да се раздели со Ракитиќ, кој добива се помалку и помалку минутажа. Самиот играч исто така изјави дека не му пречи да го смени клубот.

Во сезоната 2019/20, Ракитиќ има четири асистенции на 30 натпревари за Барселона. Неговиот тековен договор со Каталонците важи до крајот на јуни 2021 година.

Поврзани новости