Мијалков пристигна во Кривичен суд за „Таргет-Тврдина“

by fokus 10:51
10:51

Во Кривичниот суд Скопје денеска пристигна поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

Тој е обвинет за случајот на СЈО  „Таргет-Тврдина“, заедно со  поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои се во бегство во Грција, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски.

- Advertisements -

Истрагата за предметот „Тврдина“ беше отворена на 29 март 2016 година, а за предметот „Таргет“ на 17 ноември 2016 година, а поради нивната поврзаност се споени во еден предмет. Обвинението е подигнато на 30 јуни 2017 година.

Поврзани новости