Мигранти се обидуваат да влезат во Македонија, полицијата ги растера со солзавец

by Фокус 11:48
11:48

Илјадниците бегалци кои утринава тргнаа од кампот Идомени на грчка страна, фрлаа кон полицијата со тврди предмети и ја корнеа оградата обидувајќи се да влезат на македонска територија.

Македонската полиција со солзавец ги растера стотиците мигранти од пограничната линија со Грција.

- Advertisements -

Грчкиот весник “Антена“наведува дека група бегалци се обиделе да ја поминат границата и да влезат во Македонија, а неколкумина биле повредени.

 

Поврзани новости