Мигранти ја тужат Македонија во Стразбур

by fokus 18:12
18:12

Осуммина баратели на азил ќе ја тужат Македонија бидејќи земјава ги избркала назад во Грција откако успеале да ја преминат границата. Адвокатската групација „Проазил“ им помогнала на мигрантите да поднесат тужба во Судот за човекови права на Советот на Европа.

Карл Коп од Франкфурт, Германија, која стои зад нив, не ги идентификува тужителите но во изјава за Асошиејтед ПРес вели дека тие се од Сирија, Ирак и Авганистан.

Доколку судот пресуди во нивна корист, на мигрантите им следува финансиска компензација од Македонија.

Поврзани новости