Меси: Да се ​​освои Светското првенство или Купот на Америка е тешко

by fokus 22:29
22:29

Напаѓачот на Аргентина и Пари Сен-Жермен, Лионел Меси, зборуваше за важноста за него неодамна освоениот трофеј во Купот на Америка.

– Се обидувавме да го освоиме трофејот порано, го сакавме повеќе од било што друго. Многу е тешко да се освои Мундијалот или Купот на Америка. Претходно, луѓето не го ценеа тоа што го направивме, туку само нагласија дека не ја постигнавме главната цел. Важно е да го чувствувате задоволство што ја дадовте сета своја сила … За наша среќа, неодамнешното финале за нас не беше исто како и претходните. Децата секоја минута ми велат: „Тато, ти си шампион“. Не можам да го објаснам. Би сакал целото мое семејство да беше на Купот на Америка, но тие не успеаја да стигнат до ниеден натпревар, дури ни во финалето. Ова е дел од цената што требаше да ја платиме. Станавме шампиони само кога нашите семејства не можеа да бидат блиску, истакна Меси.

- Advertisements -

Аргентинецот освои сè што може да се освои на клупско ниво, а со репрезентацијата му недостасува трофејот од Светските првенства.

Поврзани новости