Мерките на власта за штедење се после свадба тапани, вели ВМРО-ДПМНЕ

by Fokus

Од ноември, од кога владата на СДСМ и ДУИ знаеле за кризата потрошиле над 2 милиони евра за луксуз. Мерките на штедење кои сега ги промовираат се според народната после свадба тапани. Тие за 5 месеци потрошија пари, па сега ќе штеделе, вели ВМРО-ДПМНЕ

-За овие 5 месеци владата потрошила 300 илјади евра за цвеќиња, кафиња и хотелски услуги. Министерството на Артан Груби потрошило 30 илјади евра за перење коли, ажурирање веб сајт, жардињери. МВР во време на криза набавило мебел во вредност од 250.000 евра, а министерствата на Маричиќ, Османи и Николовски околу 2,5 милиони денари за перење на возила и мебел, се вели во соопштението.

Како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, нема институција која не правела непродуктивни трошоци во време на криза.

-Додека народот едвај крпи крај со крај власта на СДСМ и ДУИ во време на кризи потрошила 2,5 милиони евра само за набавки на службени возила со парите на граѓаните. Затоа Македонија само во последните три години е задолжена за дополнителни 2,2 милијарди евра нов долг, за да се покрива аздисувњето и луксузот на власта на СДСМ и ДУИ. Ова е резултатот на недомаќинското, неодговорно и криминално владеење на владата на СДСМ и ДУИ која сега ја администрира Ковачевски“, се вели во соопштението.

Поврзани новости