Меркел за втора доза ја избра Модерна наместо АстраЗенека

by Fokus 21:38
21:38

Германската канцеларка Ангела Меркел ја доби втората доза на вакцина на компанијата Модерна по првата доза на Астразенека, соопшти денеска нејзиниот кабинет.

-Да потврдуваме дека германската канцеларка неодамна ја доби втората доза на вакцина од американската компанија „Модерна“ откако на 16 април ја доби првата доза на шведско-британската Астразенека, изјави портпаролот на канцеларката.

- Advertisements -

66-годишната канцеларка ја прими вакцината Астразенека на 16 април, чија употреба беше запрена во Германија некое време откако беа пријавени неколку случаи на тромбоза во Европа.

Употребата на вакцината, која е дадена на повеќе германски официјални лица, вклучувајќи го и претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, е наменета за луѓе над 60 години во Германија.

Неколку земји, вклучително и Германија, одлучија да дадат втора доза на вакцини користејќи информатичка РНК технологија како што се Фајзер/Бионтек или Модерна и да користат мешана вакцина по првата доза на АстраЗенекa.

Повеќе од половина (51,2) проценти од германското население, или 42,5 милиони луѓе, примиле барем една доза на антивирусна вакцина, а 26,3 милиони, или 31,6 проценти, биле целосно вакцинирани, според податоците објавени денес од институтот Роберт Кох.

Поврзани новости