Меркел: Воопшто не сум загрижена за Велика Британија

by fokus 20:30
20:30

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска  изјави дека очекува Велика Британија да го најде својот пат по напуштањето на Европската унија и дека нема основа за ароганција кон земјата.

– Тие ќе се вратат во вистинската насока. Јас воопшто не сум загрижена за Велика Британија. Мора да направиме напор затоа што е во наш интерес да имаме добри односи со таа земја и секоја форма на ароганција е целосно несоодветна во тој случај, рече Меркел пред новинарите во Франкфурт.

- Advertisements -

На прашањето дали погрешните потези на европската страна придонеле за актуелните проблеми на Велика Британија, Меркел призна дека можеби се направени грешки во континентална Европа, но изјави дека „дебатата за – дали го сакаме тоа или не , тлеела уште од моментот кога Велика Британија влегла во ЕУ“.

Поврзани новости