Меркел: Важно е да имаме безбеден Балкан со цел мир и безбедност за сите нас

by fokus 11:16
11:16

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива.

По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен Балкан и оти премиерот на Бугарија Бојко Борисов доволно работел за време на претседавањето на ЕУ за приближување на тој регион кон Унијата.

– Со цел мир и безбедност за сите нас важно е да имаме безбеден Балкан што економски добро ќе се развива, нагласи Меркел.

Поврзани новости