Меркел со уште една победа на регионалните избори

by Fokus 18:58
18:58

Конзервативната партија на Ангела Меркел победи на регионалните избори одржани за северот на Германија, најавија АРД и ЗДФ, германските телевизии, со што ги зацврсти позициите за парламентарните избори на 24 септември.

Првите резултатит велат дека демохристијаните од ЦДУ победиле со резултат помеѓу 33 и 34 отсто во Шлезвиг-Холштајн.

 

Поврзани новости