Меркел му испрати честитка на Заев: Германија силно ќе го поддржи договорот за името!

by fokus 13:47
13:47

Канцеларката на Германија, Ангела Меркел, испрати честитка до премиерот Зоран Заев за договорот за името.

Од Владата информираат дека премиерот примил честитки од Меркел, во кое таа ја изразува својата радост за постигнатиот договор за македонско-грчкиот спор за името.

- Advertisements -

-Оваа спогодба го отвора патот за историски договор, и Вам и на Вашата влада срдечно Ви честитам за овој успех. Сојузна Република Германија со голем интерес ќе го следи спроведувањето на овој Договор и силно ќе го поддржи“, му пишала Меркел на Заев.

Поврзани новости