Меркел: Германија нема да учествува во воздушни напади врз Сирија

by fokus 18:03
18:03

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска исклучи можност Германија да учествува во воени напади врз Сирија.

Таа истакна дека Германија нема да учествува во воени акции против Сирија.

Меркел нагласи дека Германија ќе поддржи и ќе прави се со цел да се испрати сигнал дека е неприфатливо користење хемиско оружје.

Поврзани новости