Мемети: Пратениците незаконски се приведени, а притворот им е одреден како казна

by fokus 13:49
13:49

Народниот правобранител Иџет Мемети обвинува дека судиите на претходна постапка, Весна Димишкова и Ненад Савевски, ја злоупотребиле мерката притвор и ја употребиле како казна за пратениците осомничени за Крвавиот четврток што се случи на 27 април во Собранието.

Тој исто така вели дека полицијата не смеела да ги приведе пратениците, бидејќи имале имунитет.

-Се работи за прекршување на членот 19. од Правилникот за вршење на полициски работи во кој се вели дека доколку лицето покаже статус со кој му се дава имунитет, не смее да биде приведено, утврдил Мемеди.

Тој доставил препорака до министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во која бара да се спроведе целосна постапка за испитување на начинот на постапување на полициските службеници.

Преставката за нарушување на правата на пратеничите народниот правобранител ја добил од страна на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ потпишана од 33 пратеници.

Поврзани новости