Мелони ги критикува Макрон и Шолц за вечерата со Зеленски

by Фокус

Италијанската премиерка Џорџија Мелони ја обвини Франција дека го загрозува единството на Европската Унија по прашањето за Украина поради француско-германската вечера со украинскиот претседател во Париз, на која не беа поканети другите европски сојузници.

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретнаа во средата навечер пред самитот на ЕУ.

Мелони рече дека вечерата во Париз е несоодветна и ги удвои нејзините критики, кога кажа дека е клучно 27-члениот блок да покаже обединето лице.

-Она што би било правилно е фотографијата на Зеленски со 27-те лидери на ЕУ. Средбата во Париз како увертира за тоа единство беше политичка грешка – рече Мелони на крајот од самитот, сугерирајќи дека иницијативата на Макрон може да ја поткопа поддршката за Киев.

Поврзани новости