Меѓународна кризна група предупредува на влошување на состојбите во Македонија

by Фокус 08:31
08:31

Меѓународната кризна група (ИЦГ) на својата најнова листа ја стави Македонија во групата на меѓу земји каде состојбата се влошува.

Македонија е во друштво со Авганистан, Бангладеш, Гамбија, Ирак, Нагорно-Карабах (Азербејџан), Република Конго и Сирија, земји кои постојано се на раб на некаков конфликт.

Главна причина за ставањето на Македонија на оваа неславна листа е политичката криза која кулминираше со најавата за бојкот на изборите од страна на опозицијата и аболицијата од страна на претседателот Иванов. Во извештајот е поместена и смртта на Коста Крпач, кој беше најден дома со прострелна рана во градите.

Тука е и веќе постојаната состојба со слободата на медиумите.

Поврзани новости