Меџити: ДУИ ќе раководи со здравство, а дилема е дали и со Комисија за европски прашања или образование

by Fokus 12:33
12:33
Се прават подготовки за новата седница на која ќе се изберат собраниските комисии. Не гледам никаков проблем и мислам дека тоа ќе се реши деновиве, изјави денеска пратеникот Изет Меџити од ДУИ.

Одговарајќи на новинарски прашања по доделувањето на наградите „8 Септември“, Меџити рече дека СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе раководат со по осум собраниски комисии, ДУИ со три, а Алијанса на Албанците и Алтернатива со две.

– По дифолт, претседателот на Собранието ќе раководи со Уставната комисија. ДУИ ќе раководи и со комисијата за здравство, а дилемата е дали ќе раководи и со Комисијата за европски прашања или со Комисијата за образование, посочи Меџити.

Banner 300x250_

За пратеникот Исмаил Јахоски, кој на сајтот на Собранието, е ставен во групата на независни пратеници, Меџити рече дека станува збор за техничка грешка која се надева дека ќе биде поправена.

– Тој беше неколку мандати градоначалник на ДУИ во Пласница. Сега е пратеник во нашата парламентарна група и секојдневно сме во комуникација за сите активности, рече Меџити.

Поврзани новости