Масовен студентски собир: Доста беше молк!

by Фокус 14:40
14:40

Студентите доставија писмо до Владата со свои барања, меѓу кои Владата да се повлече од одлуката за државен испит на факултетите. „

Доста беше молк“, „Екстерно за Владата“ беа само дел од паролите на насобраните студенти. Овојпат собирот беше помасовен и според слободни проценки имаше двојно повеќе од првиот собир. Пред зградата на Владата изјави дадоа студентите и од УКИМ, но и од Штуловиот универзитет од Тетово, кои целосно го подржаа протестот. Студентите побараа да се стави крај на како што рекоа „оваа забеганост“.

- Advertisements -

Пред Владата студентите се задржаа беа околу 45 минути.

Маршот почна од УКИМ, преку собранието а заврши пред зградата на Илинденска.

фото: Твитер

Поврзани новости