Марковиќ: На утрешниот Совет на безбедност ќе дискутираме и за кризна состојба

by fokus 19:32
19:32

Ненад Марковиќ, член на Советот за безбедност во вечерашното гостување на телевизија Телма одговарајќи на новинарско прашање дали прогласување кризна состојба ќе биде тема на утрешниот состанок, рече дека и тоа ќе биде дискутирано.

-Ќе биде поврзан со ситуацијата со Ковид, и сите овие прашања ќе бидат дискутирани, со оглед на тоа дека уриваме рекорди на заразени. Самиот Совет не може да прогласи кризна состојба, ние само даваме предлог и потоа претеседателот си излегува со став. Сите членови, и другите поканети, ќе бидат сослушани и ќе се извлече заклучок. Претседателот не ја донесува кризната состојба. Ако биде побарано од него, тој може да дозволи ангажирање на Армијата, вели Марковиќ.

- Advertisements -

Поврзани новости