Манчевски до Јанушев: Дали на наставниците не им дадовте трајни договори за да ги уценувате?

by fokus 19:20
19:20

Министерот за информатичко општеството и администрација, Дамјан Манчевски во вечерашното гостување на Канал 5 го праша неговиот соговорник од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев зошто владата на ВМРО-ДПМНЕ не им дала трајни договори на наставниците.

-Зошто не им дадовте трајни договори на вработените во образованието? Ги уценувавте дека ако не гласаат за вас дека нема да им ги продолжите договорите? Зошто не им го решивте тоа прашање на наставниците?, праша Манчевски.

На ова Јанушев одговори:

-Не успеавме. Ние нашите грешки ги признаваме за разлика од вас.

Поврзани новости