Малолетници и „собрале“ над 5 илјади евра на жена, кои ја уценувале на социјални мрежи

by fokus

Двајца малолетници од Отља заработија кривична пријава, поради сомнение за кривично дело „уцена“. Тие во период од три месеци и се заканувале на жена дека ќе објават фотографии со невистинити содржини на социјални мрежи и ја принудиле да им даде 360.000 денари.

„Секторот за внатрешни рабооти  Куманово поднесе кривична пријава против двајца малолетници на возраст од 16 и 17 години од село Отља, кумановско и уште еден 16 годишен малолетник од село Слупчане, кумановско поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“ во врска со кривично дело „соучесништво“. Во периодот од јули до септември 2018 година пријавените преку комуникација на социјална мрежа со  закана дека ќе објават фотографии со невистинита содржина, оштетената ја принудиле да им даде поголема сума на парични средства, со што се стекнале со противправна имотна корист од 360.000 денари“, велат од МВР.

Поврзани новости