Малолетник доби кривична пријава, зашто купувал преку интернет со податоци од туѓа картичка

by Фокус 11:36
11:36

Битолската полиција поднесе кривична пријава против 17-годишен малолетник од битолското село Кажани, поради сомнение дека извршил кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

„Во периодот од 25 до 28.07.2019 пријавениот, од веб-страни извршил нарачка на производи во износ од 16.600 денари, за кои при плаќањето ги навел податоците од банкарска картичка во сопственост на С.Н.“, соопштија од МВР.

- Advertisements -

Поврзани новости