Макпетрол: Кривичната е тенденциозна зашто УЈП треба да ни врати пари

by Фокус 18:40
18:40

Компанијата Макпетрол реагираше на поднесената кривична пријава против нејзиното раководство, за која вели дека е тенденциозна, а случајот бил чист и никој од акционерите не е оштетен.

-Целата постапка е извршена според законските прописи и легално и нема ниту една повреда на законот. Претпоставка е дека актуелната кривична пријава на МВР е тенденциозна и дека е поднесена заради загубен судски спор во кој се утврди незаконско оданочување на водечките луѓе од Макепетрол. Со последната судска пресуда УЈП е должна да ги врати парите за незаконскко оданочување, велат од Макпетрол.

- Advertisements -

МВР денеска поднесе пријава против А.Ј. (63) кој се јавува во својство на претседател на Управен одбор во Мактерол. Тој е првоосомничен за злоупотреба на службена положба и овластување, а поднесени се кривични пријави уште против дваесет лица.

Поврзани новости