Макфестовската „Да си мерак песна“ на Бисера на це-де со нејзините најголеми хитови

by fokus 15:40
15:40

Двете најголеми дискографски куќи во регионот – Југотон Кроација Рекордс и ПГП РТС објавија компакт-диск на легендарната Бисера Велетанлиќ, на кое се наоѓаат 20 нејзини песни од богата музичка кариера.

Меѓу најголемите бисери на Бисера е и макфестовската „Да си мерак песна“, која познатата пејачка ја отпеа на фестивалот во Штип 1988 година. Освен незаборавните хитови, некои од песните за прв пат се објавени на дигитален носач на звук: „Се смеам без смисол“, „Уште една шанса“, „Утротo ќе смени се“…

- Advertisements -

-Бисера Велетанлиќ ја красат волшебен и раскошен глас, громогласни аплаузи, посебен шарм и харизма… Таа е бисерен глас на екс-југословенската забавна музика. Музичката кариера ја започна во 1960-та во емисијата „Микрофонот е Ваш“, а три години подоцна со сестра и Сенка настапи во дует на телевизија Загреб. Се редеа фестивалите: „Опатија“, „Вашиот шлагер на сезоната“, „Белградска пролет“, „Загреб-фест“, „Сплит“, „МЕСАМ“… Освојуваше први награди и најчесто награди за интерпретација. Победуваше и на фестивалите во Австрија, каде настапуваше со Виенскиот Биг бенд, па дури и во Луксембург. Пееше во американските клубови во Германија и ја одби поканата од Сара Вон, да дојде и да пее во Америка- информираат од Кроација Рекордс.

Хитови кои ја одбележаа нејзината кариера, освен макфестовската „Мерак песна“, се и „Златен ден“, „Мило мое“, „Не плачи“, „Ручек за двајца“ и други. Во време на најголемата популарност, во 70-те глумеше во култната серија „Грлом у јагоде“, како и во филмот „Сјај у очима“. Живее во Белград и има статус на истакнат уметник.

Вики Клинчарова

Поврзани новости