Македонските олимпијци пристигнаа во Токио

by fokus

Првата група македонски спортисти пристигна во Токио каде од 23 јули до 8 август ќе се одржуваат Олимписките игри. Македонската олимписка експедиција за Игрите во Токио брои 8 спортисти, кои ќе се натпреваруваат во седум дисциплини.

Настап под македонското знаме на Олимписките игри изборија пливачите Миа Блажевска – Еминова и Филип Деркоски, таеквондистот Дејан Георгиевски, атлетичарот Јован Стојоски, каратистката Пулексенија Јовановска, џудистката Арбреша Реџепи, стречалот Борјан Бранковски и борачот Могамедгаџи Нуров.

Македонски знаменосци на свеченото отворање ќе бидат Реџепи и Георгиевски.

Поврзани новости