Македонската одбојкарска репрезентација обезбеди пласман на ЕП

by fokus 21:31
21:31

Македонската одбојкарска репрезентација обезбеди пласман на Европското првенство (ЕП), откако вечерва извојува голема победа против Турција во Скопје од 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18).

Победата во четири сета во салата „Борис Трајковски“ им донесе на македонските ракометари втор едноподруго пласман на завршницата, завршувајќи како второпласирани во групата Ц, со три победи и еден пораз, и сет количник 10:5, зад првопласираната Турција.

- Advertisements -

Сите учесници на првенството, што ќе се одржи претстојното лето во четири европски држави, ќе бидат познати во мај.

Поврзани новости