Македонската кујна низ страниците на престижниот „Вог”

by fokus 13:47
13:47

Македонската кујна се најде во новиот број на познатото американско списание „Вог”.

Авторот Клер Волкман пишува дека Македонија е земја особено примамлива по квалитетот на најзината традиционална кујна, но и една од најгостопримливите држави.

- Advertisements -

– Без разлика каде одите, секој оброк е направен со страст и со љубов – дали е тоа во некој локал во центарот на Скопје или во дневната соба на земјоделец во локалното село. И не само тоа, фокусот е исклучиво на квалитетот – што значи дека се е направно од нула, без адитиви и конзерванси на кои толку сме навикнати во западнара храна, пишува Волкман.

Целиот текст прочитајте го тука.

Поврзани новости