Македонската химна пред Собрание

by Фокус 19:09
19:09

Македонски патриотски песни, со зурли, ора и тапани, во моментов ечат на контра-протестот пред Собранието на Македонија.

Пејачката Андријана Јаневска ја отпеа и македонската химна, а се читаше и македонскиот Манифест.На контра-протестот предмалку пристигна и градоначалникот Коце Трајановски.

Пред Собранието има над илјада луѓе, кои протестираат за одржување на избори на 5-ти јуни. Демонстрантите скандираат „Никој ништо не ти може Никола” и „ВМРО-ДПМНЕ”.

13084221_10209281403497093_1596967491_n13059851_10209281423257587_18404800_n

13084081_10209281358535969_866123559_n

Поврзани новости