Македонската евровизиска делегација ја започна промотивната турнеја со црвен килим во Тел Авив

by Fokus

Евровизиски делегации од 25 земји дојдоа во Израел, каде се дел од промотивниот настан ,,Израел ве повикува’’. Помеѓу нив е нашата евровизиска делегација и годинашните претставници, групата ,,Ај Кју’’.

-За евровизиските делегации од дваесет и пет земји организаторот подготви низа активности, како свечена церемонија во Тел Авив со црвен килим за евровизиските ѕвезди, разгледување на Ерусалим и гала забава, а настанот традиционално вклучува и засадување дрвца во Претседателската шума, пресконференција и средба на евровизиските претставници со медиумите – информираат од МРТ.

Марија Ивановска и Бојан Трајковски од ,,Ај Кју’’ за прв пат биле во Израел и се воодушевиле од гостопримството и организираноста на високо ниво на настанот.

Според Ивановска, многу луѓе и пришле и и кажале дека нивната песна ,,Lost and found’’ им била омилена, и барале да се фотографираат со нив. На евровизиската сцена во Лисабон, Португалија, групата ,,Ај Кју’’ ќе настапи во полн состав, односно покрај Марија и Бојан на сцената со нив ќе настапи и нивниот тапанар Иво Митковски, а придружни вокали ќе им бидат Антониа Гиговска, Дина Јашари и Валери Димовска.

Од МТВ како дел од делегацијата се Мери Попова, шеф на делегацијата, Александра Јовановска како шеф на прес и новинар кој што подготвува специјални емисии од настанот, Каролина Петковска како коментатор и новинар кој ги подготвува сите останати извештаи за програмата, Цветко Стојановски – снимател, Авни Ќаили, новинар од Вториот Програмски сервис и новинар од радиото – Јошко Бошковски.

Директните преноси од двете полуфинални и финална вечер на Евровизија, која годинава ќе се одржи во Португалија, ќе се емитуваат на Првата програма на МТВ на 8-ми,10-ти и 12-ти мај со почеток во 21 часот.

Вики Клинчарова

Поврзани новости