Македонската амбасадорка во Белград испрашувана за прислушувањето на српскиот разузнавач

by fokus 20:36
20:36

Македонската амбасадорка, Вера Јовановска денеска беше повикана во Министерство за надворешни работи на Србија да даде објаснување за прислушувањето на српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ, српскиот новинар Мирослав Лазански и пратеникот на Демократската партија на Србите Иван Стоиљковиќ.

На средбата со помошникот министер за надворешни работи на Србија, Горан Алексиќ и шеф на кабинетот на министерот, Дејан Златановиќ, таа рекла дека “македонските служби не располагаат со информација за присуство на припадници на други странски служби во Собранието” на 27 април.

- Advertisements -

Српските фукционери и рекле на Јовановска да ги пренесе во Скопје српските очекувања дека “добрососедските односи можат да се развиваат само врз основа на меѓусебен почит и дипломатските принципи како реципроцитет и рамноправен третман на сите членови на меѓународната заедница”.

Поврзани новости