Македонија како и лани, дванаесетта на детска Евровизија

by fokus 19:32
19:32

Тринаесет годишната Роксана од Полска е победник на детската ,,Евровизија 2018” која што денес се одржа во арената Минск во Белорусија. Младата пејачка настапи со песната ,,Anyone I want to be” и освои 215 поени, додека на второ место е Франција со 203 поени. Третото место го освои Австралија со 201 поен.

Македонската претставничка Марија Спасовска заврши на 12-то место, со 99 поени. Таа настапи со песната ,,Дома” на авторскиот тим Дарко Димитров и Елена Ристеска.

- Advertisements -

Позитивните критики кои ги доби Марија на социјалните мрежи веднаш по објавувањето на песната не беа доволни за повисок пласман на музичката манифестација, која годинава се одржа по 16-ти пат.

Лани, Македонија исто така го освои 12-то место на детската ,,Евровизија” со песната ,,Dancing through life” на Мина Блажев. Нашиот најдобар пласман и понатаму останува 5-то место, кое го освоија Росица и Димитар во 2007 година и Боби Андонов во 2008 година. Најлош пласман, односно на последно место се пласиравме во 2006, 2013 и 2015 година.

Вики Клинчарова

Поврзани новости