„Македонија блокира“ на 1 декември на протест пред Собрание

by fokus

Невладините организации од „Македонија блокира”, кои се против промена на Уставот и бараат распуштање на Собранието и распишување избори, на 1 декември (сабота) од 12 часот ќе организираат протест пред Собранието на Република Македонија, во исто време за кога е закажана собраниската седница за  нацрт-амандманите на Уставот.

-Во ист ден, во исто време, внатре во Собранието пратениците ќе гласаат за нацрт уставните амандмани, а надвор пред Собранието ќе биде народот да ја брани македонската држава и македонскиот народ. Влегуваме во финална битка за одбрана на македонската држава и македонскиот народ. Последна шанса за нашата генерација. Антимакедонските политики го допреа врвот, или ќе дозволиме марионетската власт во Скопје да избрише сè што е македонско или Македонија ќе победи за да останеме свои на своето, трето нема. Целта на сенародниот протест е со еден услов, а тоа е распуштање на Собранието и избори без Зоран Заев како премиер, соопшти „Македонија блокира” денеска на прес-конференција.

Поврзани новости