Македонец е уапсен во Германија зашто правел домашна бомба и набавувал оружје во име на ИСИС

by Фокус 13:22
13:22

Германската полиција уапси три лица, меѓу кои двајца Турци и еден Македонец, осомничени за подготовка на напад со бомба во име на ИСИС во западниот град Офенбах, објави Еуроњуз.

Обвинителот на Франкфурт, Надја Нисен, рече дека главниот осомничен било лицето со македонско потекло на 24-годишна возраст, кој, според него, се обидел да произведе домашна бомба и да набави оружје преку интернет.

- Advertising -

Пријавено е дека ова лице е соучесник со двајца осомничени лица со турски потекло на возраст од 21 и 22 години.

Поврзани новости