Мајката на Пино продолжува со протестите, го повикува министерот Спасовски утре да се обрати пред присутните

by fokus 10:15
10:15

Мајката на исчезнатото момче Пино Секондо, Маја Трпковска, утре повторно ќе излезе на мирен протест на кој ќе ги бара одговорите од МВР и од Сектор за исчезнати, каде е нејзиното дете и до каде е стигната потрагата по него.

Протестот ќе започне во 17 часот пред Собрание, а на Трпковска ќе и се придружи и Бекир, таткото на Арбен Аслан, кој исто така е исчезнат повеќе од два месеци. Од Пино (26) пак, нема трага ниту глас уште од 10-ти декември 2018 година, кога излегол со својот автомобил и не се вратил дома.

- Advertisements -

Блиските го опишуваат како одговорна личност која никогаш не би заминала без да се јави. Очајната мајка вели дека не се откажува од својата битка за пронаоѓање на своето дете и во повеќе наврати јавно апелираше до министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски да се појави на протестите и да и даде одговори.

Исто така, таа бара и сериозен пристап од страна на институциите и обвини за неажурност. Веста за исчезнувањето на Пино, но и тоа што по речиси четири месеци нема ниту трага ниту глас од него се објави и во повеќе регионални медиуми. И во Италија медиумите објавија опширна сторија за исчезнувањето на Секондо, кој покрај македонско, има и италијанско државјанство.

-Нема трага од моето дете, од автомобилот, од неговите два мобилни телефони… Барам одговори од МВР, да не си играат со нашата болка, кој е вмешан во исчезнувањето на Пино? Го повикувам министерот Спасовски да дојде на протестот и пред народот да каже до каде е со истрагата, нема што да се крие од јавноста – апелира мајката, која најави дека секоја сабота ќе излегува на мирен протест, се додека не ги добие одговорите.

Вики Клинчарова

Поврзани новости