Магла на Стража, Ѓавато и Пресека

by Fokus 17:53
17:53

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Поради појава на магла видливоста е намалена од 50 до 100 метри на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека.

Од ЈП Македонијапат препорачуваат крајно внимателно возење на патниот правец крак Маврово-Маврови Анови поради појава на одрони.

- Advertisements -

Потсетуваат дека е можна појава на поситни одрони на одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци и апелираат за внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Поврзани новости