Лукашенко: Не плашете се, немам намера да умрам

by Fokus
Foto: AP

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денес се појави во јавноста и ги коментираше инсинуациите што се шират на социјалните мрежи за неговата болест. Тој рече дека нема намера да умре.

„На сите им дадов инструкции, на состанокот во вторник за развој на здравствениот систем во државата. Не дај Боже да не се прави се. Вклучете се и почнете да работите. Во спротивно, нема да имам милост за никого. И ако некој мисли дека ќе умрам, не плашете се. Не плашете се. Тоа се обични дискусии со празни глави на месинџери и телеграмски канали. Тоа беше аденовирус. Ништо друго“, изјаваи Лукашенко, за државната новинска агенција „Белга“.

Тој нагласи дека оваа болест „се лекува три дена“.

Гласините за влошеното здравје на Лукашенко се појавија откако се појави на воената парада во Москва на 9 мај, каде изгледаше бледо и нестабилно.

 

Поврзани новости