Лука Дончиќ постигна 11 последователни поени и сам му донесе победа на Далас

by fokus

Лука Дончиќ постигна 11 последователни поени и сам направи целосен пресврт од осум поени негатива во последната четвртина за победа на Далас со 107:104 против Хјустон во натпревар од регуларната сезона на НБА. На овој начин, Маверикс остана на натпревар од Мемфис на врвот на Југозападната дивизија, каде што Хјустон е последен.

Дончиќ беше 3/13 во шутот од игра пред да даде две последователни тројки во корист на Далас и да го доведе својот тим на два поени од Хјустон. Откако Крис Пол пропушти два удари од линијата од слободни, Дончиќ успеа да израмни од под кошот и во следниот напад истакна тројка за 105:102. Ова беше 26-та и последна промена на водството во играта.

Словенечкиот дебитант во лигата заврши со 21 поен, колку што истакна и Весли Метјуз. Тој пропушти два „пенали“ во последните секунди и Хјустон доби шанса да израмни, но обидот за тројка на Ерик Гордон со сирената не беше успешен.

Поврзани новости