Лудаците да сфатат дека уништувањето на Русија е крај на светот, порачал патријархот Кирил

by fokus

Поглаварот на Руската православна црква вчера предупреди дека секој обид за уништување на Русија ќе значи крај на светот. „Денес има големи закани за светот, за нашата земја и за целото човештво, рече патријархот Кирил на богослужбата по повод празникот Богојавление.

-Желбата да се победи Русија денес доби многу опасни форми. Го молиме Господ да ги вразуми лудаците и да им помогне да сфатат дека секоја желба да се уништи Русија ќе значи крај на светот, рече Кирил. Тој додаде дека Русија поседува моќно оружје и луѓе кои имаат силна желба да победат.

-Денес е толку вознемирено време, но ние веруваме дека Господ нема да ја напушти руската земја… дека Русија ќе има сила… да ја заштити својата земја и својот народ“, заклучи поглаварот на Руската православна црква.

Патријархот Кирил се смета за жесток поддржувач на руската инвазија на Украина. Постоењето на добри односи меѓу Кремљ и црквата го потврди и самиот руски претседател Владимир Путин кога на православниот Божиќ и се заблагодари на Руската православна црква за нејзината улога во општеството.

Поврзани новости