Кичеец призна вина за „Рекет“, Јанева и Боки 13 велат дека се невини

by fokus 12:44
12:44

Бојан Јовановски и Катица Јанева на денешното судење за случајот „Рекет“ не признаа вина, но тоа го стори третообвинетиот Зоран Милевски Кичеец.

На прашањето од судијката дали чуствува вина тој одговори со „Да“.

- Advertising -

За него постапката ќе се раздвои, по што наскоро ќе следува и пресуда.

Јанева на прашањето дали чуствува вина одговори „ Ниту тронка вина не чуствувам“.

Судењето  е во тек.

Според обвинението, Кичеец и Боки 13 од бизнисменот Орце Камчев побарале 8 милиони евра за со амин на Јанева да го спасат од кривичен прогон за случајот „Империја“. Тој наводно им исплатил 1,5 милион евра, а обвинителството успеало да докаже каде завршил еден дел од парите.

Јанева е обвинета за кривичното дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“, за што ѝ се заканува затворска казна од најмалку три години затвор. Боки 13 кривично се гони за две дела и тоа „Примање награда за противзаконито влијание“, за што е предвидена затворска казна од 1 до 10 години, и за „Перење пари и други приноси од казниво дело“, за што исто така е предвидена затворска казна од 1 до 10 години. Кичеец, пак, е обвинет за кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ според член 359 став 7, за што му се заканува затворска казна од 1 до 10 години.

В.В.

Поврзани новости