Литванија со порака до претседателот на Русија: Путин, те чека Хаг!

by Fokus

Литванија со порака до рускиот претседател, Владимир Путин откако Меѓународниот суд на правдата во Хаг издаде налог за негово апсење.

Тамошното МНР објави на Твитер фотографија од транспарент на облакодер во литванскиот главен град Вилнус, на него пишува „Путин, те чека Хаг“.

Градоначалникот на Вилнус, Ремигијус Симасиус, во март минатата година ја напишал истата порака со спреј на улицата пред руската амбасада во градот, пишува Скај њуз.

Меѓународниот кривичен суд во Хаг вчера издаде налог за апсење на рускиот претседател Путин поради извршени воени злосторства.

 

Поврзани новости