Литургиите во грчките цркви за Велигден ќе се одвиваат зад затворени врати

by fokus 10:39
10:39

Свечените литургии за време на неделата пред Велигден, во црквите ќе се одржат скромно, без мегафони и без биење на камбаните, зад затворени врати, одлучи Светиот синод на Грчката православна црква по вчерашниот повеќечасовен состанокот.

Црквата ги повика сите да се придржуваат кон „упатствата на здравствените власти и научниците и да не бидат под влијание на оние кои укажуваат на непослушност, што во овој момент не е оправдано ниту во името на христијанската вера“, јави дописничката на МИА од Атина.

- Advertisements -

Светиот синод на ГПЦ, паралелно ја поздравува изјавата на министерката за образование и религија на Грција Ники Керамеос за литургии зад затворени врати и паралелно додаваат дека доколку помине опасноста, ноќта меѓу 26 и 27 мај ќе се одржи свечена литургија за Воскресението.

-Посакуваме и се молиме опасноста набргу да помине за сите заедно (свештенството и народот) да успееме да го славиме Воскресението на нашиот Господ со свечена целовечерна литургија за Воскресението за време на деновите по Велигден, односно во текот на ноќта меѓу вторник 26 и среда 27 мај 2020, соопштуваат од Светиот синод.

На состанокот било одлучено Грчката православна црква да одвои 150 илјади евра помош за здравствените институции во Грција, а членовите на Светиот синод, ќе достават една плата за специјалната сметка за справување со корона вирусот и ги повикаа и останатите свештени лица да го сторат тоа.

Поврзани новости