Линда Евангелиста: Поранешниот сопруг ме малтретираше со години!

by Fokus

Еден од најпознатите супермодели од 90-тите, Линда Евангелиста, проговори за тоа како Џералд Мари ја малтретирал за време на нивниот петгодишен брак.

Канадската манекенка беше во брак со Џералд Мари од 1987 до 1993 година, а во тој период беше на чело на менаџментот за елитни модели во Европа.

– Разбрав дека можеби сум во погрешна врска. Полесно е да се каже отколку да се направи да се напушти навредлива врска. Го разбирам тој концепт затоа што го живеев. Не е само да се каже „Сакам развод, се гледаме“. Тоа не функционира така. Но, тој знаеше дека не смее да го допира лицето, дека не смее да го допира она што прави пари“ – рекла таа во документарниот филм „Супер модели“, пренесува Дејли Мејл.

Се омажила за него кога имала 22 години, а заминала на 27.

Во 2020 година, седум жени го обвинија Џералд за силување и сексуална злоупотреба, а Евангелиста призна дека верувала во нивните приказни и ги пофалила за нивната храброст. Таа откри дека токму овие девојки и дале храброст да проговори.

Нивните обвинувања ми го скршија срцето. Би сакал правдата да биде задоволена. Би сакала таквите ликови да размислат двапати, да се плашат, би сакала жените да знаат дека не се сами“, рече таа.

Од друга страна, Мари тврди дека никогаш не извршил никаков чин на насилство, пренесува Индекс.

Мари наводно силувал повеќе од десет манекенки, а некои од нив биле малолетни, имале 14 години.

Поврзани новости